Chelsea.pl - polski serwis Chelsea FC


  • 1 |
  • 2 |
  • 3 |
poprzedni Stop Następny
2017-07-17 15:32:28 | Starkiller
5 komentarzy


  Bournemouth 3:0 (D)
26.12.2016r. godz. 16:00


 

Następny mecz:
 
Stoke City (D)
31.12.2016r. godz.16:00


 

brak ankiet
Wróć
1. Petr Čech
  • Pozycja: Bramkarz
  • Data urodzenia: 1982-05-20
  • Wzrost: 196
  • Waga: 92
  • Kluby: Sparta Praga, Stade Rennes
  • Urodzony: Pilzno, Czechy
O piłkarzu:

Petr Cech został sprowadzony do naszego klubu latem 2004 roku za £7 mln. Jest to niewiele mniej niż kosztowali nas wszyscy poprzedni bramkarze razem wzięci. Zakupiono go po to, aby stworzył poważną, a przede wszystkim zdrową konkurencję dla starszego Carlo Cudiciniego.

Zawodnik natychmiast przykuł uwagę swym wzrostem, niesamowitym refleksem oraz dobrą grą na przedpolu i to właśnie on stał się bramkarzem numer jeden dla ówczesnego menadżera The Blues, José Mourinho.

Zacznijmy jednak od początku – Petr został zauważony po raz pierwszy kiedy to w wieku 19 lat w barwach Sparty Praga pobił rekord kraju – zanotował najdłuższy okres bez wpuszczonego gola.

Zasłużył sobie tym na transfer do francuskiego Stade Rennes. W połowie swego drugiego sezonu w tym klubie Czeski bramkarz zgodził się na transfer do Chelsea, z którą podpisał 5-letni kontrakt.

Na poziomie reprezentacji U-21 był jednym z głównych bohaterów kiedy w 2002 roku jego kraj zdobywał Mistrzostwo Europy podczas, gdy w barwach pierwszej reprezentacji w trakcie Euro 2004 zachował czyste konta w pięciu spotkaniach, awansował ze swym zespołem do półfinału tych rozgrywek, a sam znalazł się w XI turnieju.

Również w barwach swego nowego klubu Cech nie wpuszcza zbyt wielu bramek. Już w swoim pierwszym sezonie na Wyspach Brytyjskich ustanowił nowy rekord jeśli chodzi o serię bez straconego gola – pomiędzy grudniem i marcem nie dał się pokonać przez 1024 minuty.

Pod koniec tej kampanii mógł się już pochwalić mistrzowskim medalem oraz rekordami – oprócz wspomnianego wyżej zanotował również najwięcej spotkań w sezonie bez straty gola w historii ligi angielskiej. Formalnością było więc wręczeniu mu Złotych Rękawic, czyli nagrody dla najlepszego bramkarza sezonu.

Następny sezon, 2005/06, przyniósł ze sobą kolejne wyśmienite występy Czecha i drugi z rzędu tytuł mistrzowski. Jego gra zasługuje na jeszcze więcej szacunku jeśli wspomnimy, że pomimo kontuzji ramienia nie zrobił sobie przerwy lecz pomagał swym kolegom na boisku.

Podczas tego sezonu drugie ramię również zostało mocno poobijane i Petr poszedł ‘pod nóż’ tuż po odpadnięciu Czech z turnieju finałowego Mistrzostw Świata.

Operacja spowodowała, że zawodnik przegapił początek sezonu 2006/07, ale na boiskach oglądaliśmy go już od końca sierpnia.

W październiku Petr omal nie przypłacił życiem starcia z graczem Reading, Stephenem Huntem. Bezmyślne zagranie napastnika rywali spowodowało u naszego golkipera pęknięcie czaszki, które wymagało natychmiastowej operacji, konieczność założenia 30 szwów i długiego rozbratu z futbolem. Tego, że bramkarz zagra w dwóch wygranych przez nas finałach (FA Cup i Carling Cup) nikt chyba wtedy nie przewidział.

W sezonie 2007/08, poza kilkoma niespotykanymi dotąd błędami, nadal mogliśmy oglądać bardzo dobre występy Petra. Czech wziął na siebie odpowiedzialność za gola straconego w meczu ligowym przeciwko Arsenalowi oraz bramkę straconą przez jego reprezentację podczas spotkania z Turcją w ramach Mistrzostw Świata. Ten ostatni błąd kosztował Czechów odpadnięcie z rozgrywek.

W lipcu 2008 roku Cech związał się z naszym klubem na kolejne pięć lat co oznacza, że będziemy oglądali go na Stamford Bridge co najmniej do 2013 roku.