Chelsea.pl - polski serwis Chelsea FC


  • 1 |
  • 2 |
  • 3 |
poprzedni Stop Następny
2017-07-17 15:32:28 | Starkiller
5 komentarzy


  Bournemouth 3:0 (D)
26.12.2016r. godz. 16:00


 

Następny mecz:
 
Stoke City (D)
31.12.2016r. godz.16:00


 

brak ankiet

Brexit: jaki wpływ będzie miał na brytyjski sport?

Głos za wyjściem z Unii będzie miał  wpływ na niemal każdy aspekt brytyjskiego życia publicznego. Sport w Wielkiej Brytanii nie będzie wyjątkiem.

 

Prawo swobodnego poruszania się zapewnia sportowcom z UE możliwość pracy w swojej profesji bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na pracę, którego w takim przypadku potrzebuje większość obywateli spoza Unii. Jest to szczególnie znaczące w przypadku angielskiego futbolu. Zgodnie z kryteriami Home Office dla obywateli spoza Unii, które wymagają aby zawodnik zagrał w konkretnym procencie meczów narodowej reprezentacji, ponad 100 piłkarzy, obecnie grających w Premier League nie otrzymałoby takiego pozwolenia.

 

Lista ta obejmuje takie nazwiska jak Dmitri Payet, N’golo Kante, czy Anthony Martial, gdyż żaden z nich nie występował w reprezentacji w momencie transferu do Premier League. Również tacy piłkarze jak Diego Costa czy Phillippe Coutinho mogli trafić do Anglii ze względu na posiadanie europejskiego obywatelstwa.

 

Jeszcze przed tym, jak poznaliśmy wynik referendum, jeden z najbardziej wpływowych agentów piłkarskich, Jonathan Barnett, twierdził w rozmowie z Daily Telegraph, że glos za Brexitem będzie miał ogromny wpływ na konkurencyjność Premier League. „Jeśli chcemy najlepszej ligi na świecie, niezwykle ważnym jest pozostanie w Unii, ” powiedział Barnett. Dlatego nie jest żadnym zaskoczeniem, że zarówno prezes Premier League, Richard Scudemore, jak i wszystkie 20 zespołów Premier League opowiedziało się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

 

Tak jak ze wszystkim dotyczącym debaty nad Brexitem, mnóstwo spekulacji tyczy się rozmiaru potencjalnych zmian. Jedynym czego jesteśmy pewni, jest to, że krajobraz nie będzie już taki sam.

 

„Teraz wszystkie ciała zarządzające będą musiały usiąść przy wspólnym stole, spojrzeć na obecne reguły i zastanowić się czy spróbować ustanowić prawo, które byłoby podobne do obecnie obowiązującego w stosunku do piłkarzy z Unii, czy nie zmieniać nic, czy może napisać wszystkie regulacje od nowa,” powiedziała Maria Patsalos, partner od imigracji sportowej Mishcon de Reya LPP. „Jednak mało prawdopodobne jest, że zawodnicy z Europy będą mieli podobną swobodę co teraz”.

 

Biorąc pod uwagę ten scenariusz, kluby z Premier League mogą być zmuszone płacić więcej za zawodników, twierdzi Dr Babatunde Buraimo, starszy wykladowca na wydziale ekonomii sportowej z Uniwersytetu Liverpoolskiego. „ Kluby będą zmuszone kupywać piłkarzy wysokiego kalibru, z krajów UE znajdujących się wysoko w rankingu FIFA.” – powiedział Buraimo. „Jeśli Premier League będzie ograniczona do zawodników o już ustanowionej renomie, zwiększy to znacząco wartości ich transferu oraz ich zarobki. Wadą tego scenariusza będzie to, że do ligi nie trafią młodzi i utalentowani piłkarze, tacy jak Kante.”

 

Dla Marii Patsalos jasne jest jednak, że opuszczenie Premier League przez graczy spoza Unii, obecnie grających w Premier League jest bardzo mało prawdopodobne. „Historycznie, Home Office raczej nie stosuje prawa wstecz.”- twierdzi Patsalos.

 

Niektórzy twierdzą, że wyjście z Unii zapewni rozwój angielskiej piłce, poprzez zmniejszenie liczby obcokrajowców w najwyższych klasach rozgrywkowych. Różni prezesi FA od dawna chcieli wprowadzić limity zagranicznych graczy,  lecz uniemożliwiało to prawo Unii. ”Raczej mało prawdopodobne jest to, że im się to uda, ale nie widzę powodu, dla którego po Brexicie nie wprowadzić, ograniczeń obcokrajowców w, powiedzmy, FA Cup.” – powiedział Daniel Greey z firmy Sheridans, sepcjalizującej się w prawie sportowym.

 

A co się stanie również ze statusem Londynu, jako europejskiej, czy nawet światowej stolicy sportu? Stał się on celem wielu światowych lig, głównie tych amerykańskich, które chcą zwiększyć liczbę kibiców. Mimo, że władze NFL odmówiły komentarza, Patsalos wierzy, że zagrozi obecnym seriom międzynarodowych rozgrywek. „NFL postrzega Londyn jako bramę do Europy” – mówi Patsalos. „Moim zdaniem, jeśli wyjdziemy z Unii, to postrzeganie się zmieni.”

 

PRZYKŁADY PIŁKARZY, KTÓRZY NIE DOSTALIBY POZWOLENIA NA PRACĘ

 

Cristiano Ronaldo

Sprowadzony do Manchesteru United razem z Ericiem Djembą-Djembą, Davidem Bellionem i Klebersonem w 2003r. Ronaldo, zadebiutował w kadrze w wieku 18 lat.

 

Thierry Henry

Mimo, że Henry zadebiutował w kadrze już w wieku, w którym trafił do Arsenalu, nie rozegrał potrzebnej ilości meczów w kadrze.

 

David Ginola

Ginola również nie rozegrał wymaganej ilości meczów w kadrze.

 

Dmitri Payet

Najświeższy przykład kreowania gwiazd przez Premier League, w podczas swojej przygody w Anglii zmienił się z gracza zaplecza reprezentacji, w jej lidera.

 

Tekst pochodzi z Daily Telegraph i jego autorem jest Daniel Schofield i Christina Criddle.

Źródło : Telegraph

24.06.2016 | 15:34 | Starkiller
7 komentarzy
Szukaj według tagów:
Brexit, ,

Aby dodać komentarz musisz się zalogować !

Dodał: Patryk
2016-06-25 12:50:56

No to popraw?!

Dodał: Starkiller
2016-06-24 17:12:08

Tylko, że to dopiero wejdzie w zycie najwcześniej za dwa lata, a i tak niewiadomo, czy w międzyczasie nie zmienią specjalnie prawa, żeby nie było takiej sytuacji własnie, zobaczymy. Patryk troche źle przetlumaczylem w oryginale jest: Yet there are some who believe that a Leave vote will enhance English football by curbing the number of foreign footballers in the top leagues. Introducing quotas for English footballers has long been a dream of various FA chairmen, but made impossible by EU law.

Dodał: Leonidas432
2016-06-24 16:50:34

Btw. W inny sposòb mogą dostać pozwolenie na prace ? Jak kupilibysmy teraz np. Hmm Morate albo Zielinskiego ?

Dodał: Leonidas432
2016-06-24 16:29:48

Dziękuje bardzo. Ciekawe to jest, czyli młodzi z Europy beda mieli pozamiatane, wiecej bedziemy inwestować w te gwiazdy z doświadczeniem. Szalone to jest.

Dodał: Patryk
2016-06-24 16:12:29

\" Niektórzy twierdzą, że wyjście z Unii zapewni rozwój angielskiej piłce, poprzez zmniejszenie liczby obcokrajowców w najwyższych klasach rozgrywkowych. Więcej występów angielskich piłkarzy od dawna było marzeniem różnych prezesów FA, lecz uniemożliwiało to prawo Unii.\" W jaki sposób prawo Unii im to uniemożliwiało? Ronaldo czy Henry nie dostaliby pozwolenia na pracę? ehe :D

Dodał: Starkiller
2016-06-24 15:43:04

Aha i robiłem to troche na szybko, wiec pewnie jest dużo błędów, pozniej poprawie moze.

Dodał: Starkiller
2016-06-24 15:42:27

Na specjalne życzenie Leonidas432. Omnalem tylko fragment o rugby i krykiecie, mam nadzieje ze fani tych dyscyplin sie nie obraza :D